Kontakt

Om du behöver komma i kontakt med oss finner du kontaktuppgifter till all vår personal nedan. Vi ser fram emot att höra från dig!

Besöksadress

Lapplands Lärcentra
Midnatssolsvägen 25
981 30 Kiruna

 

Postadress

Lapplands Lärcentra
981 85 Kiruna

 

Telefon

0980-708 31

 

E-post

larcentra.kiruna@lapplands.se

Andrea Berger

Utbildningsadministratör, studerandeservice, SFI administration

0980-707 52

andrea.berger@lapplands.se

Mari Carlsten

Lärcentrachef/Rektor

0980-708 30

mari.carlsten@lapplands.se

Kerstin Fjällborg

Lärare SFI

072-224 53 61

kerstin.fjallborg@lapplands.se

Maria Grönberg

Lärare i studiehörnan samt lärare/yrkeslärare

073-046 89 14

maria.gronberg@lapplands.se

Eva Gustafsson

Lärare SFI

070-286 59 36

eva.gustavsson@lapplands.se

Cecilia Holmgren

Lärare engelska

073-072 87 10

cecilia.holmgren@lapplands.se

Åsa Höglund

Lärare Komvux som anpassad utbildning och SFI

070-347 10 69

asa.hoglund@lapplands.se

Annika Johansson

Lärare SFI

073-045 77 57

annika.johansson@lapplands.se

Jeanette Kari

Lärare SFI

073-072 72 08

jeanette.kari@lapplands.se

Margaretha Labba

Lärare SFI

070-200 79 16

margaretha.labba@lapplands.se

Hanna Lantto

Lärare vård och omsorg

076-5393158

hanna.lantto@lapplands.se

Cecilia Lindmark

Studie- och yrkesvägledare för yrkesutbildningar (vård- och omsorg, elutbildningar, byggutbildningar och industri), Komvux som anpassad utbildning och svenska för invandrare (Sfi)

0980-708 32

cecilia.lindmark@lapplands.se

Jenny Mäki

Lärare svenska och företagsekonomi

070-224 49 94

jenny.maki@lapplands.se

Åsa Niia

Utbildningsadministratör

0980-708 31

asa.niia@lapplands.se

Marie Norman

Studiecoach

070-2622826

marie.norman@lapplands.se

Matilda Pekkari

Lärare vård och omsorg

076-130 78 96

matilda.pekkari@lapplands.se

Mona Poikola

Lärare historia, religion och samhällskunskap

072-520 02 56

mona.poikola@lapplands.se

Anna Påve

Lärare svenska som andraspråk

072-224 83 05

anna.pave@lapplands.se

Britta Selendal

Biträdande rektor

070-263 67 99

britta.selendal@lapplands.se

Johanna Sevä

Studie– och yrkesvägledare för grundläggande och gymnasiala kurser, yrkeskurser (Barn- och fritid samt administrationskurserna).

0980-708 12

johanna.seva@lapplands.se

Marita Sikku

Utbildningsledare yrkesvux

076-125 92 67

marita.sikku@lapplands.se

Linda Stambro

Lärare SFI

072-453 53 76

linda.stambro@lapplands.se

Karin Stöckel

Industrilärare

073-8086744

karin.stockel@lapplands.se

Iris Svonni

Lärare SFI

070-342 10 69

iris.svonni@lapplands.se

Ann-Mari Tuoremaa

Lärare svenska som andraspråk

070-224 27 84

ann-mari.tuoremaa@lapplands.se

Jaana Veijonen Sunna

Lärare SFI och svenska som andraspråk

070-393 71 45

jaana.veijonen-sunna@lapplands.se

Anne-Li Öhrn

Lärare matematik och fysik

070-639 10 69

anne-li.ohrn@lapplands.se