Ledning och administration

Under semesterperioden kan du vid brådskande gymnasierelaterade frågor ringa nedanstående telefonnummer måndag - torsdag mellan kl 10.00 - 12.00. Om du inte får något svar, tala gärna in ett meddelande med namn och telefonnummer så ringer vi upp dig.

 

Vecka 28
Ingalill Gunillasson-Sevä, Rektor 076 - 148 46 46

Vecka 29
Christina Söderlund, Rektor 073 - 062 67 50

Vecka 30
Hans Björnström, Rektor 070 - 229 36 86

Vecka 31
Jonas Stålnacke, Antagningen 0980 - 706 43

 

Frågor gällande antagningen under vecka 28-30 hänvisas till då Jonas Stålnacke åter är på plats (v. 31). Mer information angående antagningen finns på hemsidan. Frågor rörande elevboendet hänvisas till Hans Björnström via e-post - hans.bjornstrom@lapplands.se

Skolledning

Bert-Olov Ström

Gymnasiechef

0971-170 98

bert-olov.strom@lapplands.se

Per Wennebjörk

Bitr gymnasiechef

070-386 66 55

per.wennebjork@lapplands.se

Marianne Stöckel

Rektor enhet 1

0980-70413

marianne.stockel@lapplands.se

Christina Söderlund

Rektor enhet 2

0980-70472

073-0626750

christina.soderlund@lapplands.se

Hans Björnström

Rektor enhet 3

070-2293686

hans.bjornstrom@lapplands.se

Anna Lantto

Administrativ planerare

0980-70278

anna.lantto@lapplands.se

Administration

Frida Keskitalo

Handläggare enhet 1

0980-70417

frida.keskitalo@lapplands.se

Gunnel Mörtvik

Handläggare enhet 2 och 3

0980-70419

gunnel.mortvik@lapplands.se

Maria Töyrä

Handläggare enhet 4

0980-70420

maria.toyra@lapplands.se

Jonas Stålnacke

Handläggare elevantagningen

0980-70643

jonas.stalnacke@lapplands.se

Ann-Christin Rova

Administrativ samordnare, lärlingsutbildning

070-6044369

ann-christin.rova@lapplands.se

Tekniker/vaktmästare

Leif Mickelsson

Tekniker/vaktmästare

070-5645431

leif.mickelsson@lapplands.se

Mikael Siverhall

Tekniker/vaktmästare

070-5848864

mikael.siverhall@lapplands.se

Webbredaktörer

Kerstin Edfast

Lärare/webbredaktör

0980-70465

kerstin.edfast@lapplands.se

Sanna Gunnare

Bibliotekarie/webbredaktör

0980-70439

073-0660560

sanna.gunnare@lapplands.se