Kontakt

Lapplands Lärcentra Kiruna 

Besöks- och postadress:

Lapplands Lärcentra
Bergmästaregatan 8
981 85 Kiruna

Telefon:
0980-708 31

E-post:
larcentra.kiruna@lapplands.se

 

Personal

Mari Carlsten

Lärcentrachef/Rektor

0980-708 30

mari.carlsten@lapplands.se

Jennie Martinez

Studie- och yrkesvägledare: grund- och gymnasiekurser, basår Kiruna

0980-708 32

jennie.martinez@lapplands.se

Sini Nyström

Studie- och yrkesvägledare: yrkesutbildningar Kiruna

0980-702 81

sini.nystrom@lapplands.se

Åsa Niia

Utbildningsadministratör

0980-708 31

asa.niia@lapplands.se

Britta Selendal

Handläggare

070-2636799

britta.selendal@lapplands.se

Carola Stålnacke

Utbildningsledare yrkesvux

0980-708 06

carola.stalnacke@lapplands.se

Gunilla Stöckel

Projekt Jobb i sikte

072-220 72 35

gunilla.stockel@lapplands.se

Maria Grönberg

Projekt Restaurang och storhushåll

073-046 89 14

maria.gronberg@lapplands.se

Maria Lundbäck

Studiecoach

070-262 28 26

maria.lundback@lapplands.se

Kerstin Fjällborg

Lärare SFI

070-5217393

kerstin.fjallborg@lapplands.se

Eva Gustafsson

Lärare SFI

070-286 59 36

eva.gustavsson@lapplands.se

Cecilia Holmgren

Lärare engelska

073-072 87 10

cecilia.holmgren@lapplands.se

Åsa Höglund

Lärare Lärvux och SFI

070-347 10 69

asa.hoglund@lapplands.se

Annica Jonsson

Lärare SFI

070-393 71 45

annica.jonsson@lapplands.se

Jeanette Kari

Lärare vård och omsorg

073-072 72 08

jeanette.kari@lapplands.se

Margaretha Labba

Lärare SFI

070-200 79 16

margaretha.labba@lapplands.se

Elaine Lindmark

Lärare vård och omsorg

076-130 78 96

elaine.lindmark@lapplands.se

Jenny Mäki

Lärare svenska och företagsekonomi

070-224 49 94

jenny.maki@lapplands.se

Marie Persson

Lärare SFI

070-2442296

marie.persson@lapplands.se

Mona Poikola

Lärare historia, religion och samhällskunskap

072-520 02 56

mona.poikola@lapplands.se

Anna Påve

Lärare SFI

072-224 83 05

anna.pave@lapplands.se

Linda Stambro

Lärare SFI

072-453 53 76

linda.stambro@lapplands.se

Iris Svonni

Lärare SFI

070-342 10 69

iris.svonni@lapplands.se

Ann-Mari Tuoremaa

Lärare svenska som andraspråk

070-224 27 84

ann-mari.tuoremaa@lapplands.se

Jaana Veijonen Sunna

Lärare SFI, svenska som andraspråk (föräldraledig 2019-2020)

070-393 71 45

jaana.veijonen-sunna@lapplands.se

Elin Åström

Lärare matematik

070-319 44 58

elin.astrom@lapplands.se

Anne-Li Öhrn

Lärare matematik och fysik

070-639 10 69

anne-li.ohrn@lapplands.se